הלב- טיולים למשפחות חד הוריות

להורים המגדלים ילדים ללא בני זוג, בעקבות גירושים, אלמנות ומבחירה

ברור. ברור שאני יודעת מהי חמלה.

אני בהחלט חומלת על המסכנים:

ילדים, חולים, נכים, ואפילו בעלי חיים.

אבל...

כאשר מישהו מבקש "חמלה", מה בעצם הוא מבקש?

אז מניסיוני למדתי, שכאשר מישהו מבקש חמלה,

הוא בעצם מנסה לומר:

אני יודע שפגעתי בך, הכאבתי לך, הזקתי לך,

אבל...

אל תמצי עמי את הדין על פי שיטת המשפט הישראלי.

רחמי עלי, כי אני מסכן.

האמנם?

האם מסכנות היא עלה תאנה טוב להיתלות בו, כאשר אנו מבקשים למצות את הדין עם אותו אחד שפגע בנו ממש, על פי הדין?

השאלה שלי היא ברמה המוסרית בלבד.

דנה

צפיות: 582

הגב לזה

תגובות לדיון זה

דנל'ה מי כמוך יודע שלכל אחד הכי נוח להתחבא מאחורי עץ "המסכנות"

כאילו העץ הזה בעזרת ענפיו יגן עליו ויקל על מה שעשה.

חמלה זהו רגש מאד חשוב והוא נועד לכל אחד ואחד,בלי קשר לכלום.

לו הייתה קצת יותר חמלה בעולם כנראה שהיו פחות מעשיי התעללות או התאכזרות לחלש יותר.

הבעיה עם הרגש הזה היא שמשום מה יש חלק מהאנשים שמתחנכים וגודלים ללא רגש זה,כי רגש זה הוא רגש שמצביע על חולשה כביכול.מה שממש לא נכון.

חמלה לא חייבת לבוא ממקום של מסכנות.

בעיניי חמלה מתחברת לקבלת האחר,להערכה מינימלית שלה ראוי כל אחד,לחברות,לאהבה.

מיקה,

מסכימה עם כל מילה שכתבת.

משום כך, די מגוחך להתייחס לבקשת "חמלה" מאדם,

שאין בינו בין חולשה או בינו לבין חמלה - דבר וחצי דבר.

בקשת חמלה מאדם שלא נתן חברות, שלא נתן אהבה, שלא כיבד את החברות שניסית את - לתת לו

זה נהייה פשוט פתאטי, לטעמי

דנה

דנה.

מסכים עם ההגדרה ..שלך שכאשר משהו מבקש חמלה ..

הכוונה  למשהו שבאמת מתכוון לכך..ופשוט מבקש את סליחתך כי הוא פגע בך...שלא במתכוון.

לעניות דעתי...אדם שמבקש חמלה ...הוא מלכתחילה  לא התכוון לפגוע.....באף אחד.

כל מי שמעלה את המילה הזאת ...ממש לא בעמדת כח לפגוע במשהו...

לכן אפשר וניתן לסלוח .

אבל זאת רק דעתי כמובן.

מור.

מור,

כוונתי היתה הפוכה.

אדם לא ביקש סליחה, אלא שאני אתן לו חמלה.

בדר"כ, אני נוטה לרחם על אנשים מלכתחילה.

לכן, כאשר מישהו פונה בבקשה ממני שאחמול עליו, משמע - אני צדקתי. הוא פגע. עכשיו, מנסה להתמסכן.

זו היתה הכוונה....

כאשר אתה מדבר על "לא בעמדה של לפגוע", וואלה, צודק! כבר פגע...

לא משנה אם בכוונה או על הדרך (לא, לא רשלנות או טעות...אם כבר, אז עצימת עיניים...)

עכשיו הוא פשוט מפחד מהריקושטים של מעשיו-הוא.

ואיני עוסקת בנקמות כלל וכלל...זו אינה הפואנטה.

דנה

מחילה או חמלה?

סליחה הוא תהליך שכלי, רגשי או רוחני שבו חדל אדם מלחוש עלבון או כעס כנגד אדם אחר על מעשה שהוא ראה בו כפגיעה, מחלוקת או שגיאה. לחלופין, סליחה היא הפסקת הדרישה לעונש או פיצוי. ניתן להתייחס למושג סליחה מנקודת מבטו של האדם הסולח, האדם שלו נסלח וכן מנקודת המבט של היחסים שבין הסולח לנסלח. במצבים מסוימים הסליחה ניתנת מבלי לצפות לפיצוי כלשהו וללא תגובה כלשהי מצידו של הפוגע (כך למשל, אדם עשוי לסלוח, או לבקש מחילה, מאדם אחר אשר הלך כבר לבית עולמו). לעתים, חלק הכרחי מתהליך הסליחה הוא הכרה כלשהי של הפוגע במעשהו, התנצלות, וייתכן אף פיצויים לנפגע, או פשוט בקשת סליחה.

חמלה - חמלה היא רגש המבטא תחושה של השתתפות בסבל, המלווה לרוב ברצון להקל או להפחית מן הסבל של האחר; ביטוי של טוב־לב מיוחד כלפי הסובל. חמלה נובעת מתוך אמפתיה ומאופיינת בדרך כלל במעשים בהם האדם החש רגשי חמלה מנסה לסייע לאלה אשר כלפיהם הוא חש רגש זה.

בדרך כלל נראה במעשי חמלה מעשים המתחשבים בסבלם של אחרים ומנסים להקל על הסבל כאילו היה זה סבלו של הפועל.

ההגדרות לקוחות מויקיפדיה.

אז דנה, אותו אדם ביקש מחילה או חמלה?

בכל מקרה, אם הוא פגע בך, אני נוטה להאמין שלא היה זה בכוונה. אולי אותו אדם נהג בחוסר תום לב, אולי לא, אני לא מכירה את פרטי המקרה.

אולי יש ניסיון שלו להתנער מאחריות למעשהו? ואז גם אם הוא עשה שלא בכוונה משהו זה פוגע שהוא לא לוקח אחריות.

יש כל מיני אנשים וכל מיני סוגי התנהגויות, אני כל פעם מופתעת מחדש ללמוד על הטבע האנושי ומה אנשים מסוגלים לעשות...... על אנשים שמבקשים רחמים מתוך מסכנות אני מרחמת.

שאלה מעט סבוכה דנה יקרה. 

לעניות דעתי - החמלה נמצאת בכל אדם - קרי - גם שופט בביהמ"ש , אך הנ"ל מחוייב לנקוט באמצעים העומדים לרשותו ולהדחיק את רגשותיו בפומבי.

ואני אומר - במקרים מסויימים ניתן להתחשב במסכנות הזו , אך מאידך, גם למצות את הדין עם אותו אדם. הכל תלוי בחומרת העבירה ונסיבותיה. 

באותה רמה של מוסריות ניתן לשאול מדוע לא מתירים במדינתנו המתת חסד מתוך מסכנות ?....הרי, כל אלו אשר חולים במחלות סופניות, מתייסרים בכאבי תופת, ובשם האתיקה הרפואית כשם אתיקת בתי המשפט אינם מתירים זאת, ועל כך חלוקות דיעות רווחות עד היום הזה שעדיין נידונות בערכאות המשפטית. 

יש כאלו גם הפוגעים שלא "במזיד" כי הם מעורערים בנפשם, אך הם לא מודעים לכך....הם מסכנים, ולכן מאפסנים אותם במחלקות אשר ירחיקו אותם בשל מסוכנותם הרבה לציבור. 

רגש בעייתי אומנם, אך תלוי שליטה , בנורמות הרצויות כמובן. 

יום קסום לך נסיכה.

שימי. 

דנה יקרה,

אם נלך לפי מה שאת אומרת "שאדם פונה אלייך לבקשת חמלה משמע הוא אכן פגע"

ולכן הוא מודע לזה שהוא פגע

לא יודעת מה היו הסיבות אבל נכון יהיה ואף רצוי יהיה לסלוח לו

זו לא מסכנות להיפך, לא כל אחד מודע לזה שהוא פגע במישהו וכאן זה מסוכן

כשאדם כן מודע, עשה טעות ומבקש מחילה

למה לא לסלוח? לכל אדם. כל אחד מאיתנו מתנהג בצורה מסויימת, בזמן מסויים, במצב מסויים שיתכן

בזמן אחר או תנאים אחרים היינו נוהגים אחרת

אז יכול להיות שהוא לא נתן את אותה חברות, אהבה באותו זמן שלא התאים כפי הנראה

היום הוא חושב אחרת ומעוניין לשנות, להשתנות, לתת ולחבק

יכול להיות שעכשיו לי זה לא מתאים

אך לפחות הייתי אומרת לו  

שסלחתי

רק אהבה ותמיד אהבה דנה,

חמדה

בדיוק כך דנה.

חמלה איננה סליחה וגם לא חייבת להיקשר לסליחה.

חמלה יכולה לבוא ממקום שבו אדם מבקש חמלה מעצם הרגשתו כקורבן.

ואין כזה דבר בעיניי קורבנות,אנחנו יוצרים אותה.

חמלה אמיתית נולדת מהתנהלות מכובדת אחד כלפי השני.

מבלי להכנס לסיטואציה - שאינה ברורה

חמלה וסליחה לפעמים קשורות ביחד ולפעמים לא

בעולם המערבי חמלה נתפסת לרוב כלפי האחר...החלש

גישה שהיא יותר יהירה

בעולם הבודהיסטי חמלה מתחילה קודם כל בנו - בהבנה של האנושיות שבנו , בהבנה לגורמים לסבל ומשם אנחנו חומלים את האחר ...חיות...בני אדם

חמלה באה ממקום של הבנה כי כאשר אדם פוגע הוא פועל מתוך מצוקה פנימית - בו ברגע הוא משלם את המחיר - בכעס שבתוכו או בנגטיביות שבו

את יכולה לחמול רוצח ...זה לא אומר שתבחרי לסלוח למעשיו
אבל החמלה משחררת בראש ובראשונה אותך

היי  ערב טוב דנה 

חמלה מילה חזקה מאוד !!! זו הסיבה לסליחה לאדם שמעד או פגע לא משנה מה הסיבה למעידה או לפגיעה ולא תמיד זה במודע אני יכולה להעיד על עצמי שלי זה קרה פעם אחת לפחות ובגדול מקרה אישי שלא החסוף פה.  בעניי זו זכות להיות במקום הזה לא כל אחד יכול להגיע לשם יש פה כמה וכמה אלמנטים אנושיים ממדרגה ראשונה אדם שיודע לחמול זה אדם שרואה את כל המכלול מכל ההיבטים מתעלה על הכעס התסכול האכזבה וסולח ממקום טהור בלי שיפוט הלוואי ונזכה לדור של סלחנים ללא שפיטה לקבל את האדם כפי שהוא לא חייבים להסכים עם הדרך שלו ועדיין לסלוח מהמקום של ההבנה .......   

היי אני שירה וחדשה באתר זה.
לא התייחס לכל מה שנכתב ונאמר פה .
רק דבר אחד אגיד,לכל אדם צריך שתהיה לו חמלה על מישהו אחר, קרוב לו.רחוק לא משנה.
אדם מאוזן זה :אדם שאוהב ,חומל, ועוזר כשנזזקים לו, אפילו רק להקשיב זה מספיק,ואהבת הזולת כמובן
ורצוי שאדם יתבונן בעצמו ויאמר לעצמו מה חסר לי , וכמובן ישנה את התנהגותו, זה עבודה נכון, אבל עם הרצון החזק להשתנות,(לשינו)קיים בך הדברים נעשים בצורה קלה יותר
טוב אז ערב טוב לכם

שירה

החמלה הינה המקום, הנקודה הרכה והעמוקה ביותר בלב האדם, אשר נפתחת כלפי האחרים

החמלה מקבלת, עוטפת ואוהבת את השונה  ורואה את עמקו, את יופיו. החמלה מתבוננת במעשי ידי האדם ואינה שופטת אותו. היא רואה ללב האדם, היא רואה לעצבונו, לכאבו, ומתוך אותו מקום, אוהבת ועוטפת את אותו האדם, ומקבלת אותו כפי שהוא.

החמלה, מובילה את לב האדם למקום גבוה יותר, המחובר כמעט לאלוהות, המחובר להכלה.

הגב לדיון

RSS

© 2018   Created by הלב.   נוצר על ידי

אודות  |  דווח על בעיה  |  Terms of Service