הלב- טיולים למשפחות חד הוריות

להורים המגדלים ילדים ללא בני זוג, בעקבות גירושים, אלמנות ומבחירה

אז דודי כתב השבוע משהו מ אוד מרגש על אהבה. ופתאום זה הזכיר לי משהו שכתבתי לפני שנים - בבלוג בתפוז.
ב 2008 נדמה לי. שלחתי לו לינק והוא ביקש שאעלה את זה שוב. אז לבקשתו של דודי אני מעלה. אשמח לתגובותכם. אני אשלח גם קישור לפייס, אבל בבקשה אל תכעסו שאני מ עלה את זה פה ולא שם, וגם לתגובות מגיבה פה. זה הבית האמיתי שלי לא הפייס.

הנה הדיון. נדמה לי שיהיה אקטואלי לתמיד. גם אחרי מותנו. מה דעתכם?

כבר שנים אני מנסה להבין את הסוגייה הזו:
כשאדם מכריז על רגש כלפי מישהי באמירה "אני אוהב אותה" האם הוא מתכוון לזה שהוא "מאוהב בה"? מה בעצם ההבדל הגדול בין המילים ובין התחושות והרגש שהן מעוררות?.
במילה בבניין פעל : א.ה.ב. אוהב, יאהב, יש משהו מאוד אמיץ. לאהוב, זה משהו שבוחרים אותו, שיוצרים אותו, שמנסים לתפעל לתחזק. כשאדם אומר אני אוהב, הוא בעצם יוצר בעצמו את האנרגיה, הלא סבילה, ולא מחכה ליקום שיצור אותה עבורו.

לעומתה המילה "להתאהב" היא מילה סבילה: "ה.ת.א.ה.ב". זה משהו שקורה לך, שאין לך שליטה עליו בכלל. לא משהו שבחרת בו, או יצרת ביודעין. היקום או איזה כוח מיסטי או אם תרצו, הכימיה והאבולוציה הם אלה שמחליטים בשבילו, סוג של קופידונצ`יק שובב שבחר לירות את החץ שלו באקראי, ויצר מערבולת של רגשות בלתי נשלטים ובלתי מובנים.

ומה בעצם ההבדל הגדול בין שני סוגי האנרגיות שמילים אלו מייצרות ומייצגות? האם ניתן ואפשרי גם לאהוב אדם שמתאהבים בו? או שאולי מדובר בסוג של סתירה שאינה מתיישבת בד בבד עם שיכרון חושים ורגש כל כך מגנטי ותובעני, שלא מאפשר לרגש פעיל יותר לדור איתו בכפיפה אחת? כשאנשים מתאהבים, הם לרוב מייצרים אנרגיה מסוג מסויים מאוד, הרבה פעמים עושים גלורפיקציה למושא ההתאהבות, מאחר ומה שהוא מייצג בעיננו, חייב להתיישב בד בבד עם סוג של פנטזיה, מילוי ריק כלשהו וצורך נפשי באנרגיה הזו. אז איך בעצם אפשר לאהוב את מהותו של אדם שמתאהבים בו, שהופך מכורח ההתאהבות למושא לכמיהה, תשוקה, פנטזיה וצורך בלתי ממומש?

כשאדם המקראי "ידע את חווה" למה בדיוק הייתה הכוונה (מעבר לפרשנות הסקסואלית הרגילה) לכך שהוא אהב אותה? או התאהב בה? האם הבחירה במילה ידע היא מקרית? כשיודעים אדם אחר, האם הכוונה היא לידיעה וקבלה של המהות האמיתית שלו? של הבפנוכו האמיתי שלו, על הפגמים והמחשכים והכאב והסבל והעצבות והשנאה והזרות והאהבה? ואם יודעים ומכירים את הבפנוכו שלו, אז איך בעצם זה מסתדר עם המילה להתאהב, שמייצגת סוג של שיכרון חושים ונפש, סם מסוג מאוד מסויים, שלא מאפשר להתקרב לאותו אדם ולמהות האמיתית שלו, אלא רק למה שהוא כביכול מציע כצורך לגיטימי העונה על פנטזיה מסויימת וצורך במילוי סוג של ריק נפשי. האם כשמתאהבים ניתן להתאהב גם בפגמים, בחולשות, בפחדים, בחרדות, בשנאה ובזרות של אותו אדם? או שרק אותה אנרגיה ממשית של המילה י.ד.ע יכולה באמת להוביל לאנרגיה של אהבה אמיתית???

אם זה ככה, האם לאהוב זו מילה ואנרגיה הסותרת בהגדרתה ובמה שהיא מייצגת ויודעת את המילה האחרת, להתאהב - שמתקשרת בעיקר לסוג של שיכרון רגשי, שלא תמיד מאפשר להבין ולקבל את מהותו של האחר כמות שהוא (אומרים שהאהבה היא עיוורת, אבל האם זה לא היה צריך להיות: ההתאהבות היא עיוורת?)

ואם כן, בהנחה שהדברים אכן מתיישבים הגיונית, במה אתם הייתם בוחרים?

צפיות: 340

הגב לזה

תגובות לדיון זה

היי שיר

סוגיה מעניינת שניסיתי להבין אותה כבר מזמן.

המילה אהבה בעייני היא מילה קוסמית,כללית.

הרי אנחנו אוהבים לא רק בני זוג,אנחנו אוהבים את משפחתנו,אנחנו אוהבים את ילידינו,אנחנו אוהבים את בעלי החיים (לפחות חלק מאיתנו),אנחנו אוהבים ספר טוב שקראנו או מאכל שטעים לנו.

מה שמוכיח שאהבה היא מילה גדולה ומקיפה הממלאת את עולמנו ובלעדיה היינו סתם ממורמרים ומאוכזבים.

עכשיו בואי נעבור לפועל "להתאהב",זה לרוב משתייך לתחום הזוגי,נשים או גברים.

פעולה זו לא חייבת להיות תלויה בדבר,היא מציפה אותנו וגורמת לנו לראות את הכל דרך משקפיים ורודים שלא תמיד משקפים מציאות.אבל אי אפשר להמנע ממנה כי בלי להתאהב מה הטעם?

בהמשך נכנסת המילה אהבה לנתיב הזה ואז או שההתאהבות מתפוגגת לה לגמרי ואנחנו מביטים מסביב מבולבלים או שהיא ממשיכה באופן טבעי את ההתאהבות הראשונית.

אך להבדיל מההתאהבות באהבה אנו מפוכחים יותר,אנו נוטים לאהוב את מה שעושה לנו טוב,בדיוק כמו שנתתי דוגמאות בהתחלה,את האוכל הטעים אנחנו אוהבים כי זה טעים לנו,את הספר אנחנו אוהבים כי הוא סחף ועניין אותנו וכו.

לכן ההתאהבות בלבד לא מספיקה,היא נותנת את האנרגיה ההתחלתית ומה שנשאר ממנה זו האהבה ואם לא אז זה כנראה לא זה...........

אהבתי עד מאוד את מה שכתבת שיר...מקווה שמכאן נלמד ונבין ונישם את אהבתנו בדרך הטובה האמיתית והנקיה ביותר...ומאחל לכולם למצוא את אהבת חייהם ...ויפה שעה קודם...

היי אהובה, 

אני חושבת שמיקה הגדירה למופת את ההבדל בין אהבה להתאהבות. 

להתאהב, זו תחושה נהדרת אך היא משתלטת על הגוף ללא מחשבה אלה מפעילה את הרגש, ההתרגשות שבתוכנו, מה שאנו נוטים לקרוא - הלב

ברוב הפעמים כשהרגש הזה פועל אנו לא באמת רואים את האדם האמיתי בכללותו אלה יותר מתרגשים ממנו. 

והאהבה - לאהוב זו מילה גדולה שכוללת את הכול. את השכל והרגש. אנחנו יודעים ומודעים למה שקורה איתנו  ומקבלים את האדם בגלל מי שהוא לטוב או לרע ועדיין אוהבים. זה המצב האידיאלי שאמורים להגיע כל בני זוג ומשם הדרך היא קלה יותר להמשך זוגיות. 

מאחלת לכולנו לאהוב ולהתאהב זו תחושה נהדרת. 

אוהבת אתכן שיר ומיקה, 

חמדה

הגב לדיון

RSS

התחברו לאחרונה

פורום

נוער עם צרכים מיוחדים 5 תגובות

נוצר על ידי חדוה לוי ב- כללי. תגובה אחרונה תיקי לפני 17 שעות.

טיולים בסופי שבוע 3 תגובות

נוצר על ידי רויטל פז ב- כללי. תגובה אחרונה מיקה ספטמבר 6.

נסיעה לאילת 1 תגובה

נוצר על ידי גליה נקסון ב- כללי. תגובה אחרונה Yoram Azrad אוגוסט 31.

© 2018   Created by הלב.   נוצר על ידי

אודות  |  דווח על בעיה  |  Terms of Service