משהו בהתפרקות הזוג הקלאסי שינה במקצת את מעמדו ומקומו של האב בחיי ילדיו, אבות רבים מאוד למדו מהי הורות פעילה ומתמודדת כשהם נאלצו לראשונה לבלות זמן עם ילדיהם ולבנות עימם מערכת יחסים בלתי אמצעית. אני מוצאת שזה אחד התהליכים החברתיים והתרבותיים המרתקים ביותר שאנחנו עוברים היום.

מהי אבהות אמצעית


המערכת המשפחתית הממוצעת של זוג נשוי החיי יחדיו - אפילו כיום - בנויה בעיקר על הורות נשית פעילה . במצב עניינים זה האב הופך לעיתים לסוג של נספח או אורח הנהנה מהצטרפות אוטומטית למעגלים של יחסיי משפחה קרובים שייצרה זוגתו : בעיקר מדובר על הילדים, אבל אצל הרבה מאד זוגות מדובר בכלל על מערכות יחסים הכוללות , לעיתים, אפילו את משפחתו של הבעל. במילים אחרות : האישה מייסדת עבור כולם סביבת קשרים - מזינה ומטפחת אותה: היא זאת שזוכרת ימי הולדת, היא זאת שקונה מתנות לחגים, מטלפנת לבני משפחה וחברים , מופיעה באספות ההורים ומקיימת קשרים עם העולם גם עבור ילדיה וגם עבור בעלה. לפיכך, האב מקיים עם ילדיו קשר אמצעי כיוון שהאם עומדת כמתווכת בינו ובין הצורך ליצור מערך יחסים נפרד מלא וישיר עם ילדיו.אבות רבים מגיעים לגיל מבוגר ולפתע חשים שהם החמיצו את ילדותם של צאצאיהם. הם חשים שהם לא מכירים אותם , ולמעשה אין בינהם ובין הילדים הבוגרים קשר של ממש. במיוחד הדברים אמורים לגבי אבות שעבודתם תובענית מאוד והם משקיעים בה שעות רבות מידי יום. פרידה וגירושין יוצרים שינוי מהותי במערך הזה, והוא לא כל כולו רע.

מהי אבהות בלתי אמצעית

אבהות בלתי אמצעית נוצרת כאשר הילדים מגיעים לבית האב במסגרת הסדרי הראייה שלו.היום מקובל המודל של פעם או פעמיים בשבוע (עם או בלי שינה) וכל סוף שבוע שני.כאן המקום להסתייג ולומר שמדובר רק על אותם אבות "טובים דיים" אם נשאל את המונח שהשתמש בו הפסיכואנליטיקאי ד. ו ויניקוט לגבי אמהות ("אם טובה דיה"). כמובן שמדובר על אבות המעוניינים בקשר הדוק ורצוף עם ילדיהם גם לאחר פירוק המשפחה המקורית.לרוב, אב כזה יתקין את דירתו כך, שהילדים יוכלו לקבל בה תחושת "בית" אמיתית.אלא שאז, הוא נתקל בתופעה מעניינת ומאתגרת ביותר: מסתבר ש"בית" אינו רק מיטה, אוכל, בגדים ופינה להכין בה שיעורי בית.

בית הוא גם מערכת יחסים אנושית קרובה שיש לה שני צדדים: אב שהתרגל להיות "נספח" לקשרים שרקמה האם עם ילדיה מצדה האחד וילדים שלא שהו מספיק זמן עם אביהם, ולא היו תלויים בו לפני כן בקבלת טיפול יומיומי מצידה השני. על שני הצדדים הללו ליצור כעת את המרקם העדין , הסבוך והמורכב של קשר אנושי. לאט לאט נבנית מערכת יחסים בין אבות ובין ילדיהם כפרי מבורך של מאמץ משותף. המעניין הוא שהקו המאפיין את המערכת הזאת הוא בדרך כלל ירידה בשימוש בסמכות הורית נוקשה ו"גברית" מצד האב, ושימוש באמצעי התקרבות של משא ומתן, הדברות, היכרות ושיתוף פעולה. האב יודע שתקינות יחסיו עם הילדים קשורה גם בתשוקה הפנימית שלהם לבוא לביתו ובתחושה של ה"כיף" שהוא ישרה בבית.העדרה של האם מאפשר לאב לבנות בעצמו "אווירה משפחתית" עבור ילדיו : אבות שהכרתי החלו לפתע לבשל, לאפות , לערוך קניות ולקשט את שולחן האוכל בערב שבת וחג, החלו להתעניין בחוגים של ילדיהם , במה שמתרחש בבית ספר והכי חשוב , הם היו מעודכנים ומעורבים בכל גילויי החיים של בניהם ובנותיהם.


האבהות הבלתי- אמצעית נראית כאחד התופעות שיצמיחו טוב מרע.דימוי עשיר ואנושי של אב הוא כלי חיוני מאין כמותו בהתפתחות רגשית תקינה של ילד או ילדה. זאת כמובן, בהנחה שהאב מעוניין ליצור יחסים ישירים עם ילדיו, ומסתמנת מגמה עקרונית שיותר ויותר אבות מעוניינים להשוות את מעמדם לזה של האם בחיי ילדיהם. כתופעה המלווה את התפרקות הזוגיות בעידן המודני ,היא יכולה להיות אחד הבסיסים החשובים לתיקון מוסד הנישואין המושתת על חלוקת תפקידים מגדרית. וגם, אפשר רק להתפלל, לשינוי כללי ביחסי המינים ובחוקי האישות .
_____________________________________
נורית הדרי עורכת התוכן באתר "הגר"
www.hgr.co.il
nuriths@gmail.com

מקור המאמר: http://www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.

צפיות: 10

הוספת תגובה

כדי להוסיף הערות עליך להיות חבר ב הלב- טיולים למשפחות חד הוריות!

הצטרף הלב- טיולים למשפחות חד הוריות

הערה מ אבי פולק ב אוגוסט 2, 2010 at 11:29am
אה. בדיוק המצב שקיים אצלי. לא ידעתי שאני חלק מתופעה. כלומר מעולם לא חשבתי איך זה אצל אחרים. אפילו אני מסתובב עם רגשות אשמה כאלה בשוליים על כך שאני לא אבא כמוה. שאני קל וחבר עם הילדים, לא מקדש את מולך ה'גבולות', דואג שיהיה כייף, מעדיף ילדים שמחים על פני רובוטים מאולפים.... איזה כייף ותומך היה לקרוא את המאמר הזה, וסליחה שאני מגיב על מאמר היסטורי אבל הוא רלוונטי בכל זמן. תודה לכותבת

© 2018   Created by הלב.   נוצר על ידי

אודות  |  דווח על בעיה  |  Terms of Service