אחרי המאבק הגדול של האמהות החד ההוריות ובראשן ויקי כנפו שצעדה ברגל כמחאה על הקיצוץ בקיצבאות, שהצליח להשיג הדים בתקשורת, אבל לא לשנות את המדיניות החברתית הנוקשה והבלתי מתחשבת של היושבים בראש, אנו עדים יום יום למצוקתן שלאמהות חד הוריות ומשפחות במצוקה, שמדיניות ממשלת נתניהו דאז החליטה לעודד אותם ליצור מקורות הכנסה על חשבון הקיצוץ בקצבאות חיוניות לקיומם לקיום משפחתם, אבל משום מה, לא יצרה עבורם הזדמנויות כלכליות שיאפשרו להם לעשות זאת.

מדיניותה של ממשלת נתניהו דאז יצרה מצוקה כלכלית וחברתית שנותנת את אותותיה היום: פערים חברתיים קשים, עוני, אלימות ומצוקה קשה של השכבות החלשות .

ישראל אינה וכנראה שלעולם לא תהיה, מעצמה כלכלית קפיטליסטית כמו ארה"ב. אין אפשרות ליצור בישראל את אותן הזדמנויות התעסוקה, המשאבים וההזדמנויות הכלכליות הקיימות בארה"ב, שניתן להשתמש בהם על מנת להעצים את עצמאותם הכלכלית של השכבות החלשות.

תכנית ויסקונסין הפכה בדיחה עצובה. תכנית שנכשלה כשלון חרוץ בנסיון ליישם את מטרותיה בפרבריה של ארץ כל כך ענייה ודלה במשאבים.
נכון להיום בביטוח הלאומי חושדים גם בכשרים, וגורמים למצוקה להחריף, ולעוני ולפער המעמדות בישראל להתעצם עוד ועוד. התכנית הכלכלית של נתניהו דאז כבר עכשיו חוזרת אלינו כמו בומרנג משום בעתיד המאוד קרוב, המדינה תהיה חייבת למצוא מענה לאלימות, למצוקה ההולכת וגוברת ולתת פתרון הומני כלכלי. עוני ורעב יוצרים שנאה ואלימות, והממשלה תהיה חייבת לתת את הדין על כך ולמצוא פתרון כלכלי מיידי לכך.

מצוקת האמהות החד הוריות הופכת אכזרית: לא קל לשרוד חודש שלם עם תוספת מזונות בלבד ומשכורת של הורה אחד.

אין ספק שמדובר במדיניות נעדרת הבנה חברתית, מוסר חברתי ופילנטרופיה. אם אין לחם, אמרה פעם מלכה אחת, שיאכלו עוגות. ומדיניות ה"תאכלו עוגות" של אנטואנט מסתבר הועתקה אחת לאחת על ידי ממשלתו של נתניהו דאז והיא ממשיכה להיות מיושמת גם בממשלה הנוכחית.

צפיות: 30

הוספת תגובה

כדי להוסיף הערות עליך להיות חבר ב הלב- טיולים למשפחות חד הוריות!

הצטרף הלב- טיולים למשפחות חד הוריות


צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 10, 2009 at 7:58pm
כן. אני יודעת. המחירים מפלצתיים. אני חושבת שבעקבות הקמת הרכבת וכביש 6, הרבה תל אביבים עברו לאיזור והקפיצו את המחירים.

תנסי ביד 2, לפעמים קופצות שם מודעות שוות. חברה טובה שלי הצליחה למצוא בית קרקע במחיר ממש ממש נדיר בעקבות זה שהיא פשוט התמידה להסתכל שם כל הזמן.

באיזה איזור את מחפשת? באיזה טווח מחירים?

צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 9, 2009 at 10:51am
באמת?
זה מאוד מאוד מאוד לא בסדר. שווה להעיר להם על זה.

ושוב, כל הכבוד!!!!!!!!!!!!! אני מורידה את הכובע בפניכם.
הערה מ מרים.ש ב ינואר 9, 2009 at 10:16am
זהו , שעמותת ידיד יזמו יחד איתנו ועם עמותת שתי"ל את הלימודים , הם לקחו את כל הקרדיט .

צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 9, 2009 at 8:51am
היי מרים, לגבי עמותת ידיד התכוונתי לזה

בנושא המילגות אני אכן מתכוונת למי שרוצה וכשיר לעבודה, ועדיין זקוק להשלמת הכנסה או קצבה.
אני לא יודעת ולא מכירה את כל המקרים של מקבלי קצבאות שלא עובדים, אבל האמת היא שקשה לי להאמין שהם מצליחים לפרנס משפחה מקיצבת ביטוח לאומי, אבל אולי אני טועה ויש אפשרות באמצעות קיצבאות הילדים והקיצבה למשפחה לחיות מזה.

לגבי הדיור הציבורי, אני יודעת שהקריטריונים מאוד מאוד נוקשים. שוב, האוכלוסיה שאת ואני מדברות עליה, כלומר נשים וגברים חד הוריים שעובדים ומרוויחים קצת מעל שכר המינימום, עד כמה שידוע לי אינה זכאית להטבות בדיור ציבורי, ואת בהחלט צודקת שהמחירים לשכ"ד בצפון היו עד עכשיו סבירים, אבל ביישוב היחסית צפוני שבו אני למשל מתגוררת, דירה של 3 חדרים, כבר עולה מעל 2300 ש"ח לחודש

אני לא יודעת לגבי ויקי קנפו, כי בתקופה הזו עוד לא הייתי ח"ה ולא כל כך מעורבת. אבל כל הכבוד לפעילות שלך אז וגם עכשיו למען ח"ה. זה חשוב וזה מאוד מאוד מבורך.
הערה מ מרים.ש ב ינואר 8, 2009 at 10:38pm
בואי אחדד את הנקודות :

עמותת ידיד - לא נותנת מלגות .

שכר דירה גבוה במרכז , באזור חיפה והצפון או באזור הדרום שכר הדירה עומד על 1,500 ש"ח בערך .

וצודקת , אני התייחסתי בעיקר למקבלי קצבה ולא עובדים .

וזה מה שבעם לא בסדר , מי שעובד/ת ומשתכרת למחייתה ומען הילדים , כמעט ולא "נהנית" מהזכויות נמעוגנות בחוק לחד הוריות כמו שיוע בשכר דירה (מקבלי קצבה למשל משלמים 100 ש"ח בלבד שכר דירה בדיור ציבורי) , ארנונה - הנחה של עד 90% הנחה למקבלי קצבאות , הנחות בנסיעה בתחבורה ציבורית ועוד , תסכימי איתי שאלה הנחות משמעותיות ולכן חלק מעדיף להמשיך לקבל קצבה מאשר לצאת לעבוד .
חבל שאנשים חושבים שהעבודה היא רק בשביל הכסף , תסכימי איתי שמעבר למשכורת שמרוויחים , זה חשוב מאד לנפש .

לגבי תכנית ויסקונסין , אכן התוכנית לא כל כך עובדת אבל שוב , אצלינו בעיר מעדיפים להשאר בתוכנית ולא לצאת לעבוד , יודעת למה ?? אספר לך , מעבר לזכויות המוענקות למקבלי קצבאות , מי שנמצא בתוכנית מקבל כרטיסיית נסיעה (חופשי חודשי) , הילדים מסודרים בצהרונים עד השעה 17:00 , חופשות חגים ובחופש הגדול הילדים בקייטנות עד השעה 17:00 , למה להפסיד את מה שמקבלים ??

לגבי ויקי קנפו , יש לי כמה השגות אבל לא אדון עליהם עכשיו , רק שהצעדה שלה הייתה מתוכננת על ידי עמותת שתי"ל שליוו את הפורום הוויזואלי של המשפחות החד הוריות כשאני גם לקחתי חלק בפעילות ההיא .

צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 8, 2009 at 9:53pm
משום מה נשלח לפני שלחצתי אנטר.
אני מסכימה איתך שקיימת בעייה של תלות בקצבאות, אבל מאידך קיימת גם בעייה אחרת, של משפחות שלמות שמתפרנסות ממשכורת מינימום של מפרנס יחיד של פחות מ 5000 ש"ח לחודש כשרק שכר הדירה של דירה הוא יותר מ - 3000 , כלומר נשאר להן פחות מ - 2000 ש"ח למחיה ולילדים. השלמת הכנסה למשפחות חד הוריות היא רק אם הן מרוויחות מתחת ל - 5000 , זאת אומרת שמישהו החליט שמשפחה חד הורית יכולה לסיים חודש ב - 5000 ש"ח.

זה סוג של מילכוד לא? מצד אחד לא רוצים לעודד תלות בקצבאות, זה מובן ולגיטימי, אבל מאידך משאירים משפחות שבהן מפרנס אחד, בבעייה כלכלית לא פשוטה במציאות הישראלית כיום.

צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 8, 2009 at 9:46pm
היי מרים, אני בהחלט מסכימה עם רוב הנקודות שהעלת.


לגבי הקיצבה, בהחלט לא התכוונתי לכך שהקצבה תחליף מקום עבודה, אלא לסייע למי שאין לה דירה משלה ומתקשה לסיים חודש עם משכורת אחת , כי בישראל מאוד מאוד קשה להתקיים ממשכורת של אדם אחד ולפרנס משפחה שלמה.

לגבי מענק הלימודים, זה מאוד מאוד משמח. הבנתי שעמותת ידיד אחראית לכך?

תכנית ויסקונסין, שמופעלת ביישוב שלנו לפי מיטב ידיעתי, ולא ממש מצליחה לעזור וליישם את מטרותיה ולמצוא עבודות יזומות למי שזקוק/
הערה מ מרים.ש ב ינואר 8, 2009 at 9:37pm
חייבת להתייחס כאן לכמה נקודות חשובות ברשותך .

א. נכון , קיים קיצוץ בקצבאות , יחד עם זאת אני חושבת שאי אפשר במדינה כמו שלנו להסתמך רק על הקצבאות הזעומות הללו וצריך לקחת בחשבון שלא כל החד הוריות מקבלות דמי מזונות , לכן , מי שרוצה לעבוד תמצא עבודה ויש אפשרות שהקצבה לא תיפגע , הכל תלוי בגובה המשכורת .

ב. ניתנה הזדמנות פז להורים יחידניים (משפחות חד הוריות) להתקדם ולרכוש הכלה אקדמית (תואר B.A) בחינם , ללא תשלום , הכל במלגת לימודים מלאה ומבלי לפגוע בקצבה המשולמת , עצוב לי שרק 96 (תשעים ושש) נשים החליטו להתקדם וללמוד , הלימודים מאד יקרים והם בחינם . פרטים לגבי הלימודים ניתן לקבל בפורום למשפחות חד הוריות ב YNET , כל מי שתשאל לגבי הנושא תקבל הפניה מתאימה ממני לנושא .

ג. לצערינו , קיימים הורים שמעדיפים להישאר תלויים בקצבאות וזאת כדי שלא ישללו מהם מכלול ההטבות הניתנות למקבלי קיצבאות ואני מתכוונת בדברי להורים יחידניים ישימים בעבודה .

ד. לגבי תוכנית ויסקונסין , בתחילת התוכנית התנגדתי לה נמרצות ואף פעלתי בוועדות משרד האוצר ובוועדה לקידום מעמד האישה כדי להפסיק את יישומה , מר מאד הבנתי שהתוכנית באה לנסות להכניס אנשים לפרופורציה מסויימת , זאת אומרת , להבין שתמורת הקצבה צריך לקום בבוקר ולהגיע למרכז , להכניס לסדר יום ושוב , אני מתייחסת לבריאים שבחבורה ולא לחולים והמוגבלים שאינם ישימים בעבודה בשל בעיותיהם .

ה. עצוב שאין אפשרות לקנות לחם לכריך , אבל עוד יותר עצוב שישנם הורים שסדרי העדיפויות שלהם שונים , אין ספק שהמצב הכלכלי הכללי בארץ והנפגעים העיקריים הינם אלה שבעלי הכנסה נמוכה .
ושוב , אני זוכרת את עצמי עד למלחמת לבנון השניה עובדת בשלוש עבודות , מילוי מקום בבתי הספר , צהרון בבתי הספר וקידום מכירות בסופי שבוע ליד מקררים , אבל הייתה לי הכנסה מבלי להסתמך על הביטוח הלאומי .

ו.

צוות האתר
הערה מ הלב ב ינואר 8, 2009 at 8:28pm
היי סמדר. נעים מאוד. שלחתי לך מייל.
:-)
הערה מ סמדר פרץ ב ינואר 8, 2009 at 3:52pm
היי ,אני סמדר מעוניינת להכנס לרשת הלב

© 2018   Created by הלב.   נוצר על ידי

אודות  |  דווח על בעיה  |  Terms of Service